Vi på Kullens Trafikskola i Sollentuna erbjuder en rad olika körkortsutbildningar. Vårt kursutbud består av körlektioner, intensivkurs körkort, handledarkurs samt riskutbildning. Läs mer om våra kurser nedan.

Handledarkurs (Introduktionskurs)

Handledarutbildningen är på minst tre timmar. Under utbildningen ges bland annat information om handledarens ansvar vid övningskörningen. Du får också information om körsättets betydelse för minskad förbrukning av drivmedel, lägre bränslekostnader och minskade utsläpp av koldioxid, samt hur viktig körerfarenheten är för trafiksäkerheten.

Vi ger vägledning kring vilka krav transportstyrelsen har, hur du kan lägga upp en utbildningsplan, lämpliga övningsområden, hjälpmedel och kursmaterial. Dessutom får du som handledare möjlighet att ställa frågor om t ex trafikregler. Utbildningen är giltig i fem år, läs mer om Handledarkurs.

Riskettan (Riskutbildning 1)

Riskutbildning 1 är en av de obligatoriska kurserna för B-körkort. Den är på minst tre timmar och hålls på Kullens Trafikskola. Under utbildningen ges bland annat information om alkohol, droger, trötthet och riskfyllda attityder eller beteenden i stort (samt hur dessa kan undvikas). Vi går även igenom faktorer som påverkar dig som förare, såsom stress, mobiltelefoner och medpassagerare. Riskutbildningen är giltig i fem år, läs mer om Riskettan

Körkortspaket

Vi har samlat allt du behöver i våra körkortspaket som du får till fantastiska priser. Alla behöver vi olika lång tid på oss för att lära oss saker, och kan därför erbjuda tre olika paket där allt du behöver ingår: körlektioner, riskettan, komplett bokpaket, obegränsat antal frågor på nätet, uppvärmningslektion innan uppkörning och lån av skolans bil vid uppkörning. Läs mer om våra körkortspaket

Intensivkurs körkort

Intensivkurserna är antingen för dig som snabbt vill komma igång med din övningskörning, eller för dig som satsar på att ta ditt körkort på så kort tid som möjligt. Välj det paket som passar dig bäst, med 10, 15 eller 20 körlektioner, Riskettan och Risktvåan, obegränsad med online-tester, komplett bokpaket, uppvärmningslektion innan uppkörning och lån av bil vid uppkörning. Läs mer om våra intensivkurser
//Teamet på Kullens Trafikskola Sollentuna