Gå din handledarkurs i Danderyd

Vi på Kullens Trafikskola Danderyd erbjuder handledarkurser till alla som vill övningsköra privat med en handledare.

Handledarkurs – endast 650:-

Handledarutbildningen är på minst tre timmar. Under utbildningen ges bland annat information om handledarens ansvar vid övningskörningen. Du får också information om körsättets betydelse för minskad förbrukning av drivmedel, lägre bränslekostnader och minskade utsläpp av koldioxid samt hur viktig körerfarenheten är för trafiksäkerheten.

Vi vägleder om vilka krav transportstyrelsen har, hur du kan lägga upp en utbildningsplan, lämpliga övningsområden, hjälpmedel och kursmaterial. Dessutom får du som handledare möjlighet att ställa frågor om t ex trafikregler.

Handledarbildningen är giltig i fem år.

OBS! Anmälan gäller per person. dvs om det är en elev och en handledare i samma sällskap så måste båda anmäla sig separat.

Anmäl dig till nästa kurstillfälle i Danderyd

11 augusti kl 16:30-20:00

Anmälan

Har du frågor eller vill boka tid?

RING 08-590 72 200

eller fyll i formuläret så kontaktar vi dig

  • Genom att kryssa i rutan nedan samtycker du till att Kullens Trafikskola behandlar personuppgifter om dig, i enlighet med vår personuppgiftspolicy

  • Detta fält används för valideringsändamål och ska lämnas oförändrat.